Podrobněji o některých částech těla a orgánech

Podrobněji o některých částech těla a orgánech

14. května 2009 v 11:45

Páteř

Páteř lva se skládá ze sedmi krčních, 13 hrudních, 7 bederních, 3 křížových a 25 - 27 ocasních obratlů.

Hrudní koš

Hrudní koš tvoří 13 párů žeber, přichycených v horní části k páteři. Pouze sedm z nich je takzvaně "pravých" - tzn. přichycených ve spodní části k hrudní kosti.

Stavba končetin

Přední končetiny jsou připojeny k páteři lopatkami (klíční kost je malá a bez většího významu), zadní končetiny kyčlí. Přichycení končetin vysoko na těle zajišťuje lvu vynikající stabilitu. Přední i zadní končetiny se shodně skládají z pěti hlavních částí, přičemž klouby se na předních a zadních končetinách ohýbají na opačné strany. Přední končetiny jsou poněkud kratší, zato ale masivněji stavěné. Schopnost kloubů předních končetin rotovat do stran usnadňuje lvu strhnutí kořisti a zachycování se předmětů. Umožňuje mu tak šplhat na stromy. Zadní končetiny, oproti předním méně masivní a delší, se největší mírou podílejí na běhu a odrazu při skoku.
Lvi patří mezi tzv. digitigrádní chodce, což znamená, že kráčejí po prstech. Takové uspořádání prodlužuje krok a pomáhá šetři energii. Prsty lva se skládají ze tří článků s výjimkou palce - ten má na předních končetinách články dva a je umístěný poněkud výše, na zadních končetinách je zakrnělý. Nejspodnější část končetin se nazývá tlapa.

Tlapa

Tlapa lva je osrstěná svýjimkou chodidlových polštářků. Ty pokrývá vrstva zrohovatělé kůže a pružné vazivo uvnitř umožňuje tlumit hluk způsobovaný chůzí. Na spodní straně tlapy se nachází hmatové vousky, umožňující vnímat vibrace.
Chodidlový polštářek lví tlapy


Drápy

Uvnitř tlapy, skryté v kožnatých pochvách, se nacházejí drápy. Až 75 mm dlouhé, srpovitě zahnuté, plně zatažitelné a jako břitva ostré drápy představují skutečnou smrtící zbraň. Vytažením drápů se naplno natahují prsty a délka tlapy se prodlužuje na více než dvojnásobek. Lev je vytahuje pouze v poslední fázi lovu, při boji, nebo potřebuje-li se přidržet na kluzké ploše. Vostatních případech zůstávají skryté, aby se při chůzi neztupily.
Tlapa lvíčete s vytaženými drápy při šplhání na strom


Drápy lvům postupně rostou a nahrazují opotřebované části. O chování spočívající ve škrábání do stromů (tzv. drápkování), dříve označovaném za broušení drápů, dnes víme, že slouží k broušení drápů ale i k vytváření vizuálních značek vymezujících teritorium. Setkal jsem se také s údajem, že lvi přibližně jednou za dva roky drápy vyměňují a že výměna bývá doprovázena častějším škrábáním nejrůznějších předmětů. Podle RNDr. P. Brandla z pražské ZOO k ničemu takovému nedochází a pokud lvi přijdou o dráp, nový jim už nenaroste.

Dráp se vysune natažením šlachy a následným pootočení posledního článku prstu


Lebka

Lebka lva je masivní, celkově protažená a kratší v obličejové části. Je širší v jařmových obloucích a oproti lebce ostatních velkých koček protáhlejší a v horní části plošší. Čelist je krátká a masivní, aby se na ní mohly upnout silné svaly jí ovládající.
Lebka lva


Chrup

Důležité místo ve lví výzbroji patří zubům zasazeným do krátké a masivní čelisti. Lví chrup tvoří 30 zubů - 12 řezáků (anglicky incisor - 6 v horní a 6 v dolní čelisti), 4 špičáky kónickédo tvaru (anglicky canine - 2 v horní a dva v dolní čelisti), zuby třenové (anglicky premolar - 6v horní a 4 v dolní čelisti) a stoličky (anglicky molar - 2 v horní a 2 v dolní čelisti). Tyto údaje se týkají trvalého ("dospělého") chrupu lva. Mléčný chrup, který lvi vyměňují v 9 měsících života, tvoří pouze 26 zubů.
Horní a dolní čelist
Horní a dolní čelist lva - zuby a zubní vzorec
Použito s laskavým svolením Chunnyho - Chunnie's Mammal Skulls
Jednotlivé druhy zubů plní odlišné úkoly. Řezáky slouží k narušení kůže zdechliny a proniknutí ke svalovině a vnitřnostem, jako i k přerušování šlach zdechliny. Špičáky hrají nejdůležitější úlohu při lovu - jejich pomocí lev zachycuje a (spolu s drápy) strhává kořist a prokusuje její hrdlo nebo páteř. Zuby třenové a stoličky dolní čelisti lev používá k oddělování kusů masa ze zdechliny. Bývají proto někdy nazývány trháky.

Jazyk

Jazyk slouží lvu jako víceúčelový nástroj. Pečuje jím o srst svou i ostatních lvů, čistí rány, s jeho pomocí pije a používá jej jako struhadlo, kterým odděluje menší kousky masa od kosti a strhává blanité omaly ze svalů. Jazyken také lvi rozrušují povrch velkých kostí, k jejichž obsahu by se jinak nedokázali dostat. Umožňuje jim to povrch jazyka pokrytý kónickými papilami, 4 až 5 mm dlouhými, ostrými a nazad ohnutými ostny.
Jazyk pijícího lva

Kůže

Kůže lva je tuhá a pevná už od ranného věku a poskytuje mu ochranu proti zraněním, ať už z kontaktu s kořistí, jinými predátory, nebo ostatními lvy. Na břiše je kůže tenčí než na jiných částech těla. U některých poddruhů lva se vyskytuje podélný lalok volně visící kůže pod břichem. Zvláště často ji nacházíme u lva indického. Kůži pokrývá srst, vynikající tepelný izolátor a kamufláž.

Srst

Srst lva je přizpůsobena relativně teplému podnebí, kde teploty pouze v noci klesají k bodu mrazu. Není proto příliš hustá (1500 - 1600 chlupů na centimetr čtverečný), ani dlouhá. Její struktura je klasická, tvoří ji kratší a hustší podsada a řidší a delší pesíky. Pokrývá celé tělo s výjimkou nevelkého prostoru kolem nozder (tzv. rhinarium) a polštářků tlap. U "plavajících lvů" z delty Okawanga se vyvinula jako adaptace na častý pobyt ve vodě delší srst, schopná zadržet více vzduchu a lépe lvy izolovat před prochladnutím při pobytu ve vodě. Hříva, štětka na konci ocasu, chlupy na loktech samců, hmatové vousky - ty všechny představují jen pozměněnou srst. Aby byla srst dobrou ochranou i proti parazitům, obsahuje ochranný maz, který se ovšem snadno smývá vodou. Proto se (spolu s velkou ztrátou tělesného tepla) lvi do vody vydávají pouze tehdy, nezbývá-li jim jiná možnost.
 
 

Reklama